Victor Hănescu reuşeşte cel mai bun rezultat de anul acesta, prin calificarea în semifinalele turneului ATP 250 de la Oeiras (Portugalia), după ce a dispus astăzi, în sferturi, de portughezul Gastao Elias, cu scorul de 6-1 7-5. Jucătorul român a avut emoţii în ultimul set, când portughezul a salvat două mingi de meci.

Hănescu a condus cu 5-1 şi părea că se va impune lejet, însă Gastao Elias, beneficiar al unui wild-card, a revenit încet, reuşind să egaleze situaţia la 5-5. Românul şi-a găsit resursele în final pentru a se detaşa, mergând în semifinale unde îl va întâlni pe favoritul principal, cehul Tomas Berdych. Cei doi au mai jucat o singură dată, în 2008 la Wimbledon, când a câştigat cehul în patru seturi.