Simona Halep a acces în faza sferturilor de finală de la Wimbledon. Românca, a cincea favorită, a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de americanca Madison Keys, cap de serie nr. 9, cu 6-7(5) 6-4 6-3. Halep va juca mâine în sferturi împotriva germancei Angelique Kerber, campioana de la Australian Open 2016.

În meciul din optimi, eleva lui Darren Cahill a servit de două ori pentru câştigarea primului set, însă Keys a reuşit să împingă setul în tie-break, pe care l-a câştigat cu 7-5. Americanca a deschis cu un break setul al doilea, dar Halep şi-a impus ritmul în joc, şi pe fondul unei accidentări a adversarei la piciorul stâng, în setul al treilea.

Adversara din sferturi a Simonei a stat mai puţin pe teren astăzi, Kerber câştigând cu 6-3 6-1 în faţa japonezei Misaki Doi.

Scorul întâlnirilor directe dintre Halep şi Kerber este de 3-1 în favoarea sportivei din Constanţa. În ultima înfruntare s-a impus germanca, în meciul de Fed Cup de la Cluj din aprilie.